Cevabını aşağıda bulamadığınız sorularınızı 12 Haziran’a kadar daskbinatasarimi@dask.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz. Sorunuza ve cevabına birkaç gün içinde bu sayfada yer verilecektir.
 • Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması nedir?

  Üniversitelerin inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü öğrencilerinden oluşan takımların depreme dayanıklı bina model maketlerinin teknik, ekonomik ve estetik performanslarına göre değerlendirileceği yarışmadır.

 • Yarışmayı kim düzenliyor?

  Yarışmayı 2000 yılında kurulan, zorunlu deprem sigortası sisteminin yürütülmesinden sorumlu Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) düzenliyor.

 • Yarışmaya hangi üniversitelerden öğrenciler başvurabilir?

  Yarışma, inşaat mühendisliği bölümü bulunan tüm üniversitelerden takımlara açıktır. Üniversitelerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 • Yarışmaya kimler katılabilir?

  Takımın çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümlerinden lisans öğrencilerinin oluşturması şartıyla mimarlık bölümlerinden öğrenciler de katılabilir. Yarışmaya katılan takımlardaki öğrenciler aynı üniversiteden olmalıdır. Takımlara üniversiteden bir ya da iki öğretim üyesi danışmanlık verebilir.

 • Yarışmaya üniversiteden katılacak takım sayısında bir sınırlama bulunuyor mu?

  Aynı üniversiteden birden fazla takım yarışmaya başvurabilir.

 • Bina maketi malzemeleri nasıl temin edilecek?

  Projesi ön elemeden geçen bütün takımların model maketleri için gerekli olacak balsa materyalleri DASK temin edecek. Her pakette aşağıdaki malzemeler bulunacak.

  - Balsa çıtalar (250 adet 1.000mm uzunluğunda, 6mmx6mm kare çıta)

  - Balsa levhalar (35 adet 1.000mm uzunluğunda, 100 mm genişliğinde ve 3mm kalınlığında levha)

  Ek malzeme ihtiyacı olanlar istek üzerine ilgili ürünlerin alındığı mağazaya yönlendirilecektir.

 • Yarışma finali nerede ve ne zaman düzenlenecek?

  Yarışmanın büyük finali 28 -30 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

 • Yarışma sürecindeki önemli tarihler neler?

  Ön başvuru için son tarih: 4 Mayıs 2015

  Bina model maketi teslimi için son tarih: 24 Haziran 2015

  Final töreni: 28 – 30 Haziran 2015    

 • Bu yarışmanın benzeri daha önce düzenlendi mi?

  Türkiye’de ilk kez DASK tarafından organize edilen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın bu yıl ikincisi düzenleniyor. Yarışma, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur.

 • Bina model maketleri hazırlanırken göz önünde bulundurulması gereken Teknik Şartname ne zaman yayınlanacak?

  Teknik şartname ön proje eleme sonuçlarıyla birlikte 8 Mayıs Cuma günü yayınlanacaktır.

 • Teknik Şartname ve Proje Ön Şartnamesi arasındaki fark nedir?

  Proje Ön Şartnamesi yarışmaya başvuru ve ön proje hazırlığı sürecinde takımlar için gerekli detayları içeren bir bilgi dosyası niteliğindedir.

  Teknik Şartname ise bina model maketlerinin yapım aşamasına geçildiğinde takımların ihtiyaç duyacağı kapsamlı teknik bilgileri içermektedir. Takımların bina model maketlerii yarışma finalinde Teknik Şartname’ye uygunluğuna göre puanlandırılacaktır.

 • Ön şartnamede ''proje teklifinde verilen tasarım ölçüleri, en çok ± %20 değiştirilebilir” açıklaması var, bu ölçüleri neye göre belirleyebiliriz? Ayrıca birleşim detayı tasarlamak istediğimiz yapının mimarisi için yapı elemanlarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

  Binaya ait modelde en büyük kat alanı 400mmx400mm; en küçük kat alanı ise 150mmx150mm olmalıdır. Ayrıca binanın 1. katı 100mm; diğer katları ise 50mm kat yüksekliğine sahip olacak şekilde düzenlenmelidir.

 • Maksimum kiralanabilir kat alanı kaç cm² dir?

  Maksimum kiralanabilir kat alanı 35,000 cm² olarak belirlenmiştir.

Aradığınız soruyu bulamadıysanız aşağıdaki formu doldurarak sorunuzu bize iletin!